• Да видим
      • Забележителности
      • Ежегодни събития
      • Карта на Трявна
      • Занаяти
      • Трявна Арт
      • Еко-пътеки
      • Открити басейни
      • Часовникът
      • Карта на сайта
      • Фотогалерия
      • Виртуален тур
      Трявна - старият площад
  • Полезно
      • Потърси нощувка
      • Туроператори
      • Указател
      • Транспорт
      • Здравеопазване
      • Образование
      • Читалища
      • Спорт
      • Новини
      • Актуално
      • Решения ОбС
      • Наредби ОбС
      • Обяви
      • История
      • Герб на Трявна
      • Обратна връзка
      С велосипеди около Трявна
  • Хотели
  • Къщи
  • Вили
  • Апартаменти
  • Ресторанти
  • Бизнес
    • Дървообработване
    • Текстил и трикотаж
    • Недвижими имоти
    • Хранително-вкусова
    • Металообработване
    • Услуги
    • Медии
  • Още
    • Музеи
    • Атракции
    • Боженци
    • Етъра
    • Соколски манастир
    • Дряновски манастир
    • Пещера "Бачо Киро"
    • Старата столица
    • Узана
    • Шипка
    • ПП "Българка"
Трявна - официален туристически и бизнес портал
  
Новини от Трявна
Признателност към човека с голямо сърце – Христо Славчев!
15.05.2026
Признателност към човека с голямо сърце – Христо Славчев!

След възраждането на чешмата доброто не спря дотук. Като естествено продължение на онова общо усилие, до извора се появи и нов знак на човешка грижа и съпричастност. Христо Славчев – човек с уважение към традицията и сърце, отворено за хората – изработи и дари красива пейка, която лично монтира край чешмата.

Сякаш мястото само бе чакало този последен щрих. Защото всяка вода има нужда не само от път, но и от място за спиране – за отдих, за разговор, за тишина. Новата пейка застана до извора като тих спътник на планинската вода. Днес, там човек може да поседне, да отпие студена вода и за миг да остави тревогите си да отминат заедно с вятъра.

Така, с труда и дарението на Христо Славчев, пространството около чешмата стана още по-живо и по-човешко. Не просто възстановен кът, а истинско място за срещи, спомени и благодарност. И както водата продължава своя вечен път, така и добрите дела продължават да се надграждат – едно след друго, тихо и достойно, като капки, които заедно образуват извор.

И нека към Христо Славчев бъде отправена искрена благодарност – за труда, за дарението и за сърцето, вложено в това дело. Защото истинската стойност на едно място не е само в камъка и дървото, а в човечността, която остава след хората. Благодарение на такива добри и всеотдайни личности, Балканът продължава да пази не само своите извори, но и духа на взаимност и доброта.

Борислав Борисов

Кмет на Кметство

 

Пейката

“Пейката не може да говори. Не е дарена с тази способност. А само, ако можеше... Мечтите ... ех, мечтите... те могат. Могат и да мислят. И да фантазират. Могат и да се сбъдват. Да надживяват.

Колко неща понася пейката? Детски крачета, които стъпват по нея. Прегръдки на млади влюбени...  целувки и още нещо. Самотни въздишки. Умора на възрастни хора. Забързани души седнали да починат за малко. Просяци протегнали ръка за хорска доброта и съжаление. Замислени търсачи на щастие. Самота. Майки, почивайки за миг от отговорни действия по своите деца. Случайни минувачи вървейки за някъде. Място за почивка. Отпускане. Спомени. Надежди. Очи вперени в слънцето или звездите по небето. Проблеми. Приятелски приказки за миналото, настоящето и бъдещето. И какво ли още не... А мечтите. Те се раждат навсякъде. Може и дори да се плъзгат по пейката. Те не сядат на нея. Те са копнеж и реалност, илюзия и жажда за живот. Тласкат напред. Без тях сме загубени. Винаги са красиви. В тях има много романтика. Доброта. Желания.

Ние хората мечтаем. Мечтаем и седнали на пейката. Пред чешмата в Късовци. Звук на течаща вода. Представяме си. Изживяваме мечтите. Чакаме ги. Пазим ги в душите си.

Заспиваме с тях и се будим. Вярваме. Те ни карат да се усмихваме. Да бързаме да хванем мига, който няма да седне на пейката. На пейката остават само спомените по загубените мечти.

Но пейка, пред чешмата в Късовци може да бъде мечта... За двама, които, дори и да не присъстват, са заедно и посрещат едновременно изгревите и залезите мислено. И тогава такава пейка може да събере цялата топлина на най-хубавата мечта, нищо че е празна - тя само изглежда така ... а колко топлина е събрала и тази топлина няма да я подпали, за да не изгори и мечтата по нея.”

Христо Славчев

Признателност към човека с голямо сърце – Христо Славчев!
 
Споделяне

Къща 'Тони и Миро' Интертоп Атанасовата къща
  
01.06.2026
XXIV Традиционен шахматен сблъсък „Трявна-Север“ срещу „Трявна-Юг“
23.05.2026
Към собствениците на поразените от градушка коли в Трявна
12.05.2026
Фестивал на българските винени сортове 2026

  Архив на новините
Къща 'Беки'
Новото в сайта
Комплекс "Зограф"
Идеята е чудесна!
Къща „Трявна“
Къща „Тодорица“
Вила "Белвю"
Топ оферти
"Сън за щастие"
Къща "Плачковци"
Къща 'Савина'
Къща 'Сън за щастие'
Интертоп
Балевски и Киров
Къща 'Тони и Миро'
Атанасовата къща
Хотел 'Бела'
Вили 'Цачеви'
Къща 'Мая'
Младежки портал за работа RAY
    © 2002-2026 Инфоцентър Трявна