Това стана ясно на проведените на 23 ноември обществени консултации по проекто-плана за управление на защитена зона „Българка” на WWF. Целта бе да се съберат първи коментари за ограниченията и мерките в проекта, за който ще има и официално обществено обсъждане. Защитена зона „Българка” съвпада с Природен парк „Българка” и е част от мрежата Натура 2000. Проектът на WWF се финансира от фонда за подкрепа на неправителствени организации към финансовия механизъм на европейското икономическо пространство със средства от Норвегия, Исландия и Лихтенщайн. Задачата е третиране на видовете и местообитанията, за които е обявена ЗЗ „Българка”, каза Катерина Раковска от българския офис на WWF. Тя призова присъстващите на срещата да посочат „заплахите” за защитената територия. Визирани бяха 9 проблема. Сред тях бе и този за ветрогенераторите в близост до Бузлуджа, и по-точно дали мястото им е на билото на Балкана, без да се отрича необходимостта от възобновяеми енергийни източници. Ветропаркът не е на територията на ПП „Българка”, най-близкият генератор е на 20 метра от неговата граница, информира Юлиян Маринов от ПП „Българка”. Разрешението е издадено от РИОСВ–Стара Загора, но по думите на г-н Маринов „си е грешка”, тъй като съоръженията попадат в буферната зона на ПП „Централен Балкан”. До момента са вдигнати 24 ветрогенератора, които при ясно време се виждат от по-високите части на Трявна. Сред останалите „заплахи”, изтъкнати на срещата, бяха препускащите в Балкана off-road–возила, строителството на ски-писти и хотели, прокарването на нови горски пътища, „билкоберачите” от ромски произход, бракониерският и законният лов. Посочени бяха множество примери за злоупотреби. Г-жа Раковска подчерта, че сигнали за тях трябва да се подават на тел.112. Имаше и становище, че най-голямата заплаха за защитената зона е липсата на механизми за контрол на прилагането на нормативната уредба. Засега природните паркове нямат собствена охрана, тя се осъществява от горските стражари.
Цветанка АНГЕЛОВА
* * *
Всяка от «перките», разположени между вр. Атово падало и Караджова кула носи красиво женско име “Анн”, “Мариане”, “Лаура”, “Пламена”, “Красимира”, “Луиза”, “Дарина” и т.н. Те са собственост на “Ветроком” ЕООД - дъщерна компания в България на швейцарската енергийна група “Алпик холдинг груп”.
Стоманената кула на всеки от ветрогенераторите на немския производител Fuhrlander е с мощност 2.5 MW и е висока 85 метра. Генераторът е с тегло 96 тона, а роторът - 32. Всяка от трите 45-метрови перки тежи по 10,5 тона, въпреки че са от стъклопласт. Ветропарк “Бузлуджа” е с мощност 50 мегавата. По кабели ел. енергията от ветропарка се събира в малка подстанция, откъдето по 8-километрова линия се влива в националната електропреносна мрежа.