Мобилното приложение аудиогид за Трявна получи голямата награда в категория „Най-професионални туристически сайтове, мобилни приложения“ в националния конкурс „Чети и пътувай“. В последния ден на Международното туристическо изложение „Културен туризъм“ 2023 бяха връчени наградите на тазгодишните лауреати в конкурса, който от десет години отбелязва постиженията в дигиталните формати, печатните издания и събития, свързани с туризма.
Десетки общини, музеи, туристически организации, сдружения, издателства, университети и др. са представяли стотици успешни проекти и творчески идеи в отделните категории на националния конкурс през годините.
Наградата получиха основателите на сдружение „Институт за приложения в туризма“ и създатели на мобилното приложение доц. Гергана Георгиева и Георги Бъчваров.
„Културно-историческото наследство е много важна част от идентичността на Трявна. Направихме мобилното приложение с много лично отношение и се опитахме да покажем в най-ясен вид богатото наследство на Трявна. Надяваме се, че сме демонстрирали много добре как дигиталните технологии могат да помогнат за развитието на туризма и за подкрепа на културно-историческото наследство“, каза доц. Георгиева.
„Благодарим на журито, че са видели потенциала на това приложение. Благодарим и на нашите партньори от Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна, както и на организаторите на международното туристическо изложение“, каза Георги Бъчваров.
Мобилното приложение „Трявна аудиогид“ е първата Андроид-апликация, която дава цялостен разказ за възрожденския град и неговото богато културно наследство. Приложението е напълно безплатно за потребителите.
Трявна е един от добре запазените архитектурно-исторически комплекси, където туристите могат да видят цялостен архитектурен вид на селището от XIX век и да се потопят напълно във възрожденската атмосфера. Създадохме мобилно приложение, което ще бъде от полза за всички туристи, като им предостави един пълноценен и задълбочен разказ за Трявна, за нейното възрожденско минало и занаятите, които тук се представят. Чрез приложението всеки посетител на Трявна със своя собствен телефон и слушалки, със собствено темпо, може да се разходи и да научи нови и любопитни неща за града.
Аудио гидът позволява на туриста едно истинско персонално приключение, при което той може да се пренесе от настоящето в миналото на Трявна, да усети емоциите, да чуе звуците, да се докосне до ежедневието на тревненските занаятчии.
Приложението има много изчистен дизайн, за да акцентира върху основното съдържание – аудиозаписите. Във външния му вид са вплетени характерните елементи за Трявна.
Единственият аудиогид за Трявна предлага две аудио разходки, които могат да бъдат слушани на български или английски език. Чрез него посетителят може да научи повече за Възрожденска Трявна и за постоянната експозиция в музей "Старото школо". Градската разходка е планирана като кръг – потребителят може да започне разказа от всяка една точка в града и с напредване на аудиоразказа ще се премине през всички останали части, връщайки се отново до мястото, от където е започнал. Включени са всички туристически обекти в града. Точките от аудио-разходка са означени със специален маркер. След отваряне на приложението, туристът ще види местоположението си на картата и може да започне разказа от най-близката точка, а гласът ще му даде насоки накъде да продължи с разходката. Аудиогидът ще продължи с разказа едва когато слушателят стигне до следващия обект. Това означава, че човек може да влезе във всяка от музейните експозиции, занаятчийските ателиета или да се наслади на приятен отдих в някое от многобройните заведения в града, а при продължаване по маршрута ще продължи и аудиоразказът.
Приложението беше представено пред местната общност, хотелиери, журналисти, музейни специалисти и представители на местната власт от град Трявна през м. юни 2022 г. От създаването си до днес получава постоянен интерес от страна на туристите.
Приложението може да изтеглите напълно безплатно от Google play - https://play.google.com/store/apps/details….
Специализиран музей Трявна