Вече 34 години първият „щатен диригент” на Духовия оркестър, Васил Гоев дирижира „музиката” в Трявна. Още, когато поел „поста решил да гласува доверие на „бивши участници в детските оркестри”, както и на ученици от ШИ „Янко Мустаков” към читалище „Пенчо Славейков”, които бързо „пренасочил към духовите инструменти”. За целта в школата по изкуствата били разкрити класове по валдхорна, кларинет, тромпет, тромбон, а за преподаватели били привлечени специалисти от Габрово и Велико Търново.
„Постепенно успяхме да разширим състава на оркестъра, който придоби съвсем друг облик – споделя Васил Гоев. – Обогатихме репертоара си и започнахме да изнасяме концерти, да свирим много по-сериозни неща”. Съвсем логично, започват да „валят” и наградите от редица конкурси и фестивали, като най-значимия успех на Духовия оркестър, е златния медал от Седмия републикански фестивал за художествена самодейност през 1987 г. в Троян. Музикантите печелят високото отличие, след като на предишните две издания на фестивала, са завоювали бронзов и сребърен медал. Незабравимо е и участието им в парада на духовите оркестри през 1979 г. във Велико Търново, посветен на 100-годишнината от създаването на първия духов оркестър в България, както и в редица издания на фестивала „Балканът пее и разказва”. За съжаление, обяснява Васил Гоев, подобни форуми, с изключение на „Балканът пее и разказва”, днес няма. Затова и единствената им среща с публиката към момента са възобновените преди 4-5 години вечерни четвъртъчни изяви пред читалището, както и концертите по повод значими дати и празници.
„Туристите много ни харесват – споделя диригентът. - Непрекъснато се снимат с нас, танцуват. Разбира се, имаме си и местни „фенове”, които също харесват музиката, която правим”… Оказва се, че има защо. Репертоарът на тревненските музиканти е твърде разнообразен – от валс, полка през джаз и естрада, маршове та чак до хората на Дико Илиев и пиеси от съвременни автори.
Скоро към оркестъра ще се присъединят и няколко музиканти от Габровския духов оркестър, но актуалния състав на Тревненската духова музика днес е: Димитър Тотев и Димитър Михнев – кларинети; Денислав Гоев, Стефан Михнев, Здравко Георгиев, Тодор Николов – тромпети; Бончо Петров и Божидар Генчев – цуктромбон; Добрин Станев – баритон; Валентин Стефанов – тенор саксофон; Минко Христов – туба; Цанко Иванов – бас китара; Бончо Ангелов – голям барабан и чинели; Цветан Маринов – барабанче; Николай Станев – комплект барабани; Ивайло Манчев – перкусии. Вероятно обаче, малцина знаят, че в състава на оркестъра е имало и жена. И това е дъщерята на диригента – Мая Гоева, която свири на флейта. Към момента обаче, тя не е част от Духовата музика на Трявна.
Любопитна подробност е и факта, че за разлика от своите предшественици, днешните музиканти си имат свои инструменти, за които не дължат „отчисления” никому. И въпреки, че имат нужда от нови, не се оплакват. Колкото до „униформата” – навремето редовно обновявали гардероба си, но сега е трудно. Въпреки това, благодарение на дарители от побратимения на Трявна, швейцарски град Бриенц, се сдобили с един комплект парадни костюми.
Успокоителното е, че все пак, от 1975 г. оркестърът е на „издръжка от Общината”, въпреки че, парите стигат колкото да покрият хонорарите на оркестрантите. Но едва ли това е най-същественото, защото за самодейците от оркестъра, по-важна е любовта към музикалното изкуство и традициите. Вероятно затова, 85 години по-късно, все още я има „музиката” в Трявна.
Галина ИВАНОВА