По времето на Ренесанса френски и италиански монахини и монаси използвали специфичен вид техника за украса на книги и религиозни предмети. Най-често работели с тънки ивици хартия, които изрязвали от позлатените краища на книгите, навивали ги с помощта на специални приспособления ги слепвали и оформяли в различни форми, изобразяващи хора, растения, животни и др. През 18-ти век, този вид техника, наречена «квилинг» (Quilling), става популярна в Европа сред нежните дами от висшето общество, наричани още "дами на свободното време". Разпространява се и в Америка, където са открити няколко примера от Колониалната епоха. През вековете изкуството на квилинга преминава през много трансформации и промени чрез използване на нови техники, стилове и материали. Днес то се радва на възраждаща се популярност, използва се за украса на сватбени покани, поздравителни картички, лексиконни страници и кутии. Този вид изкуство присъства в художествените галерии в Европа и Америка. Оказва се, че квилингът е популярен и в Трявна и вече има малцина последователи. Сред тях е и моята събеседничка Цанка Цанева, която изработва своите модели в къщи и през обедната си почивка в магазина за облекло, в който работи.
- От колко време се занимаваш с квилинг?
- Преди около година ми се обади една приятелка и в хода на разговора ме попита: „Знаеш ли с какво се занимавам в момента?”. „Естествено, че не” – отговорих й аз. „Ами навивам хартийки на клечка за зъби”. Стана ми интересно и я разпитах за подробностите. Тя ме посъветва да разгледам сайтовете за „квилинг” в интернет. Хареса ми онова, което видях и ми стана любопитно, но не започнах веднага. Защото през лятото имам повече клиенти в магазина. Но дойде есента, работата намаля и се зачудих какво да правя, защото не мога да стоя без да върша нещо. Сетих се за квилинга и отново разгледах сайтовете. Купих малко цветна хартия и така започнах. Първото нещо, което направих беше една картичка за рождения ден на голямата ми дъщеря. Изработката й ми достави огромно удоволствие, видях че мога да се справя. Но започнах да се занимавам по-сериозно едва преди Нова година. През януари разбрах, че и Росица Кралева от магазин „Къщата на розата„ също се занимава с квилинг. Влизала съм в магазина й, но не съм обръщала внимание колко красиви неща изработва с помощта на тази техника. Един ден тя ме помоли да й покажа какво правя. Беше малко преди Великден и точно по това време декорирах яйца. Показах й ги. Роси ми демонстрира как с помощта на специални перфоратори - пънчове лесно могат да се изрязват различни форми – сърца, цветя и т.н. и ми каза, че ако имам нужда да ми направи или покаже нещо, винаги мога да разчитам на нея. И така, когато я помоля тя ми изрязва различни форми, защото нямам възможност да си купя тези инструменти и ми дава някои идеи, за което съм й много благодарна.
- Чрез квилинг се изработват и различни предмети...
- Да, освен за декорация на картички, чрез тази техника могат да се правят и пана, както и предмети с различна форма и големина. За рождения ден на майка ми изработих едно пано с много цветя, което стана много красиво. Отделно правя картички за различни поводи, пеперуди, гъбки, паун, цвете. С помощта на квилинга могат да се украсяват и вази. Решила съм да направя и едно гнездо с щъркели. В интернет има доста сайтове с уроци, модели, основните „орнаменти”, които се използват и т.н. Но всичко е въпрос на въображение.
...
Повече – четете в брой 30 на „Тревненска седмица”