Продължава от бр. 17-18
Споделяйки всички тези факти, трябва да се има предвид, че своите първи крачки Културното дружество прави в една сложна вътрешно- и външнополитическа обстановка – 1912-13 са годините на Балканската и Междусъюзническата войни и последвалата ги Първа световна война 1914-18 г. Тези тежки в историята на българската държава събития неминуемо дават отражение на нормалното ежедневие на гражданите.
В протоколните книги от общите събрания и събранията на настоятелството на дружеството липсват протоколи за годините 1916 – 1920. От 20-те години членовете на дружеството все по-трудно се събират на общи събрания. Налага се отлагане на общото събрание за следваща дата, когато по устав то може да се проведе независимо от броя на присъстващите членове. През 30-те години на ХХ век друг проблем се явява липсата на постоянно помещение за канцелария на дружеството, където да се държи документацията и да се провеждат събранията на настоятелството. Трудна става и поддръжката на дужествения павилион „Чучура” – ремонтите са ежегодни, трудно се намират наематели и настоятелството се принуждава да го отдава през сезона без наем, срещу задължение за поддръжка. Това лишава дружеството от допълнителни приходи за дейността му и все по-често се поставя въпроса за намиране на дарители, организиране на томболи, подсещане за изплащането на членския внос и др. Ентусиазмът в първите години е голям, идеите много. За това говорят разгорещените спорове на общите събрания, продължаващи с прекъсвания по два-три дни, дългите протоколи с различни становища по обсъжданите въпроси, както и свършената работа, видна за всички. Най-усъдна е работата по подготовката в Трявна да се създаде приятна атмосфера за идващите все по-често /особено след откриването на презбалканската линия/ курортисти. С писмо № 6 от 5.08.1912 г. Дружеството възлага на Никола Чушков и Добри поп Златев – членове на същото, да направят проучване сред почиващите и да набележат основните насоки, в които трябва да се работи.
В „Доклад на комисията, натоварена от настоятелството на Дружеството за културно-економическото повдигане на града Трявна”, за изучаване положението на курортния въпрос у нас – в града Трявна и околността” от 21.09.1913 г., изнесен на общото годишно събрание на дружеството на 13.10.1913 г., Никола Чушков анализира западането на занаятите в Трявна, липсата на развой на промишлеността и търговията, замирането на дейността на читалището и дружествата тук.
Даниела ДАБКОВА