Продължаваме поредицата интервюта по темата за бизнеса в ситуация на криза с директора на мебелна фабрика „Престол” ООД Петър Начев. Фирмата, която се намира в съседния град Плачковци, е специализирана в производство и дизайн на мебели от масивна дървесина - дъб, бук и естествени фурнири, и работи предимно за английския пазар.
-Г-н Начев, разкажете ни накратко откога се занимавате с този бизнес?
- Започнах да се занимавам с производство на мебели още през 90-те години на миналия век, когато с колеги създадохме мебелна фабрика „Би Би Сикс”. През 1999 г. последва раздяла и с брат ми Евгени Начев основахме своя собствена фирма – позната на българския и европейския пазар под името „Престол”. Въпреки няколкото успешни години с бившата фирма, повторния старт с новата компания не беше никак гладък и лесен. Първо защото раздвоихме нашите клиенти както в Англия, така и в България и разпиляхме един иначе добре структуриран машинен парк. Всички машини останаха собственост на бившата фирма, също и голямата част от вече обучените майстори-мебелисти. Ето защо, се налага винаги да уточнявам, че сме започнали от самото начало с “Престол” през 99-та.
Беше ни изключително трудно, но съм горд да спомена, че с цената на много усилия и инвестиции оборудвахме базата с нови по-модерни машини и сушилни, създадохме своя мрежа от клиенти, а професионалното обучение на младите екипи поверих на изпитаната школа на Генчо Рашев – шеф на производството. Не случайно започнахме бизнес в Трявна, защото региона е с традиции в мебелния бранш. Фирмата ни е специализирана в едно доста специфично производство - мебели от масивна дървесина. Масивът е „жив” материал, който преминава през дълъг процес на обработка и отнема няколко месеца, докато реално се превърне в мебел – правилно съхранение, складиране, сушене, кроене, машинна обработка, сглобяване, лакиране. И всеки един етап от този процес е изключително важен за производството на качествена дървесина и оттам на качествена мебел. Този тип производство крие много рискове и инвестициите са значително по-сериозни в сравнение с производство на мебели от плоскости и готови ламинати, които могат да се обработват веднага, докато при масива - всичко е свързано с технологични процеси, а машините, които използваме са много скъпи. Въпреки трудностите досега не сме спирали работа. Нещо повече, в годините на криза обемите на производство се увеличиха, което може само да ни радва.
- Колко човека работят в момента в „Престол”?
- Нека отговоря така – желаещите сигурно са стотици, но аз съм изключително доволен от тези 47 човека персонал, които са изявени професионалисти и използвам възможността да благодаря на всички за приноса им към популяризиране на марката “Престол”.
...
Повече – четете в брой 13 на „Тревненска седмица”